Zencefilli Kurabiyenin Yapılışı Hakkında Her Şey
Zencefilli kurabiye, içerisinde zencefil olan ikramlık ve lezzetli kurabiye türlerinden biridir. Güzel bir lezzet arayışı içinde olanların denemesi gereken kurabiye çeşitlerinden biridir.

ZENCEFİLLİ KURABİYENİN YAPILIŞI HAKKINDA HER ŞEY 

ZENCEFİLLİ KURABİYE NASIL YAPILIR? 

Zencefilli kurabiye, içerisinde zencefil olan ikramlık ve lezzetli kurabiye türlerinden biridir. Güzel bir lezzet arayışı içinde olanların denemesi gereken kurabiye çeşitlerinden biridir. Damakta kalan nefis tadı ile yiyen kişiyi büyülemekte ve tekrarını istetmektedir. 

Zencefilli kurabiye diğer kurabiyeler kadar sık duyulmuş olmasa da oldukça faydalı bir kurabiyedir. Zencefilin tüm faydaları bu zencefilli kurabiye için de geçerlidir. Vitamin deposu olan bu kurabiyenin yapılması ve yenilmesi tavsiye edilir. Faydalarının yanı sıra lezzeti ile de yiyenlerin dikkatini çekmektedir. 

Zencefilli kurabiye hafta sonu ziyafetleri için, beş çayı için, gelecek olan misafir için ve akşam yemeğinden sonra kişilerin tatlı ihtiyacını karşılamak için yenilebilir. Yani zencefilli kurabiyenin tüketilebileceği alan çok fazladır. Bunlardan hiçbiri olmasa da canı kurabiye isteyen biri zencefilli kurabiyeyi yapıp yemelidir. 

Ağızda dağılan bir kıvamı olan zencefilli kurabiye çıtır çıtır olmakta ve ısırıldığı zaman dökülmeden ağza gelmektedir. Bunun nedeni hamurun yapımına da büyük oranda bağlı olsa da kurabiyenin tarifinin de katkıları vardır. Nefis bir kıvama ve tada sahip olan zencefilli kurabiye kişilerin ilgisini çeken özel kurabiyelerden biridir. Brunchlarda ve yemek sonralarında akşamları sıklık ile tüketilir. 

Zencefilli kurabiyenin tadına bir kere bakan kişide alışkanlık yaptığı düşünülmektedir. Lezzeti faydaları ile eşit orantılıdır. Faydalı olduğu kadar da lezzetlidir. Bu nedenle bir kere yiyen kişi birkaç kere daha yemek istemektedir. 

ZENCEFİLLİ KURABİYE TARİFİ

Zencefilli Kurabiye İçin Gerekenler: 

-1 su bardağı toz şeker 

-1 su bardağı sıvı yağ

-2 yumurta 

- Bir paket kabartma tozu ve vanilya 

-İki tatlı kaşığı toz zencefil 

-İki tatlı kaşığı tarçın 

-Bir limon kabuğu rendesi 

-Alabildiğine un 

Yapılışı: 

Tüm malzemeler karıştırılıp bir hamur kıvamına getirilmelidir. Bu hamur merdane ya da oklava yardımı ile açılmalı ve dümdüz bir hale geldiği zaman bardak ağzı yardımıyla kesilmelidir. 

Daha sonra 170 derece olarak ayarlanan fırına tüm kesik hamurlar atılmalı ve yaklaşık yirmi dakika pişirilmelidir. Daha sonrasında zencefilli kurabiye hazır olacaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları