Vajinal Siğil Hastalığı (HPV) ve Tedavisi
Son zamanlarda kadınlarda çok rastlanan ve bulaşıcı olan vajinal siğil hastalığı yani HPV nedir, tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Vajinal Siğil Hastalığı (HPV) Nedir?

Vajinal siğil hastalığı nedir? Sorusuna kısa ve net bir yanıtı; ‘’vajina bölgesinde HPV virüsünün neden olduğu bir rahatsızlıktır.’’ Şeklinde verilebilmektedir. HPV virüsü, vajina bölgesinde siğil şeklinde lezyonların çıkmasına neden olmaktadır. 

Bu durum ise halk dilinde rahim ağzı kanseri olarak bilinen önemli bir rahatsızlığın oluşmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın oluşmasında ise, çok eşli olma durumu bu rahatsızlığın temel nedenlerinden birisidir. 

Bunun yanı sıra genital bölgede siğil oluşumuna neden olan 200 den fazla virüsten söz etmek de mümkün olmaktadır. Günümüzde pek çok insanda genital siğil sorununa karşı insanlarda aşırı bir hassasiyet durumu yaşanmaktadır. Ancak bu rahatsızlık kısa bir süre içerisinde tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Vajinal Siğil Hastalığı Tedavisi

Vajinal siğil hastalığı nedir? Sorusunu müteakip, bu hastalığın tedavisi nedir? Sorusu akıllara gelmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde oldukça farklı alternatif seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada vajinal siğil hastalığı tedavisi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

• Siğillerin cerrahi bir operasyonla çıkarılması

• Siğillerin elektrikle yakılması

• Siğillerin dondurulması

• Siğillerin ilaçlarla tedavi edilmesi

• Siğillerin epilasyonla alınması

Yukarıda sıralanan yöntemlerin tercihi tamamen hasta ile doktorun iletişimi sonucunda karar verilen bir husustur.

Vajinal Siğil Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Vajinal siğil hastalığı nedir? Sorusuna verilen yanıtlar esasında bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerini de içeriğinde barındırmaktadır. Bu doğrultuda vajinal siğil hastalığının tedavisinde eski dönemlerden günümüze en çok kullanılan yöntem olarak cerrahi müdahale karşımıza çıkmaktadır. 

Bunun yanı sıra son zamanlarda siğillerin dondurulması ve yakılması da çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Epilasyon merkezlerinin çoğalması sonucunda bu sorunun giderilmesinde epilasyon yöntemlerinin de etkili olarak kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları