Uyku Apnesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uyku apnesi çok fazla insanda olan bir hastalık olmakla birlikte basit çözümleri bulunmaktadır. Uyku apnesi nedir, uyku apnesi belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Uyku Apnesi Nedir?

Her türlü sebepten kişilerde geçici olarak oluşan ya da devamlı olarak bulunan horlamanın sebeplerinden temeli uyku apnesidir. Bu nedenle horlama sorunu önceden beri bulunan ya da yeni yeni oluşan kişiler uyku apnesi riskine karşı bu konuda uzman bir hekime görünmelidir. 

Uyku apnesi, bulunduğu kişiye pek çok olumsuzluğu da beraberinde götürür. İlki, başta söylenildiği gibi horlamadır. Sesten ya da horlama esnasında burundan nefes alamama şikayeti olanlar uyku apnesine yakalanmış olabilmektedir. 

Uyku apnesi, uyuma anında birden nefesin kesilmesi olayına verilen addır. Bu kişilerin uyku esnasında aniden nefeslerinin kesilme nedeni uyku esnasında nefes alıp verilmesini sağlayan üst solunum yolunun gevşemesidir. Bu yol gevşeyince kişi uyku esnasında nefes almakta zorluk çeker hatta bir an için nefesi durabilmektedir. 

                                   Uyku apnesi belirtileri

Dil kökü ya da aşırı büyüyen bademciklerin bu solunum yolunu tıkması fiiline tıpta uyku apnesi denir. Uyku apnesinin pek çok belirtisi vardır. Örneğin kişi gece belli aralıklar ile nefes alamaz, gece uyurken birden dilinin boğazına kaçtığı düşüncesini hissederek yerinden doğrulabilir, horlayabilir. Fakat uyku apnesinin kendini en çok belli eden yönü horlama yönüdür. Genelde uyku apnesi kişilerde kendini horlama ile belli eder. 

Uyku apnesi ülkemizde pek ço kişide bulunmaktadır ancak basit bir rahatsızlık olarak nitelendirilip doktora gitmeden bu rahatsızlık ile yaşanmaya çalışılmaktadır. Bu oldukça yanlıştır. Türkiye’de bulunan ve özellikle de horlamadan muzdarip olan birçok kişi uyku apnesi rahatsızlığına yakalanmıştır. 

Uyku apnesi problemi kişinin sağlıklı ve rahat bir uyku düzeni olmasını engeller. Bunun yanı sıra gündelik hayatında da kişi için pek çok sorun yaratır ve tam anlamıyla bir uyku çekilemez. 

Uyku apnesi için belli bir yaş aralığı yoktur. Çocuklarda da görülebilmektedir. Özellikle fazla kilolu olan bireylerde gece yaşanan uyku sıkıntısının temeli budur. 

                                                Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılır

Bademcikleri olması gerektiğinden büyük olan bir birey de bu sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Büyük bademcik üst solunum yolunu tıkayacağı için uyurken nefes almakta zorluk çıkarabilmektedir. 

Uyku apnesi için pek önlem bulunmaktadır. Bunlardan biri dengeli düzenli beslenmek, kilo vermek, sigaradan uzak durmak bulunmaktadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları