Sürekli Sütyen Takmak Zararlı Mı ?
Sürekli Sütyen Kullanmanın Göğüse Zararları Nelerdir?

Kadınların günlük hayatlarında mutlaka giydikleri iç çamaşırıdır sütyen. Her kadının göğüs tipine ve özelliklerine göre tercih ettiği sütyen farklıdır. Eğer sütyeninizi doğru seçmediyseniz gün boyu bundan dolayı rahatsız olabilirsiniz. Yanlış sütyen seçimi birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir.

Öncelikle sütyenin verdiği en aza indirmek için, sütyen almadan önce bilmeniz gerekenler var. Kalıp şeklindeki sütyenler bir süre sonra göğüs kaslarınızın zayıflamasına neden olabilir. Zayıflayan kaslarda erken sarkacaktır. Bundan dolayı sürekli sütyen kullanmamaya ve kalış sütyenler tercih etmemeye gayret edin.

Sırf bir sütyenin rengini ve modelini beğendiğiniz için o sütyene para vermeyin. Mümkün olduğunca göğüs sağlığınız için en iyi sütyeni seçmeye özen gösterin.

Sürekli sütyen kullanımı birde üzerine kalitesiz sütyenler eklenince kist oluşumuna zemin hazırlayabiliyor.Yapılan araştırmalar, sütyenle benign fibrokistik topaklar arasında bağlantı olduğunu saptamıştır. Fibrokistik hastalığına yakalanan kadınlar, sütyen takmayı bıraktıklarında iyileştikleri gözlemlenmiştir.

Sütyen takarken sütyen bantları sakıncalı olabiliyor. Özellikle büyük göğüsleri olan kadınlar için, inçe ve sıkı olan sütyen bantları daha risklidir. Bundan dolayı sütyen bantınızı da göğüs büyüklüğünüzle orantılı olarak seçmelisiniz. Sizi sıkacak ve rahatsız edecek sütyenler takmayın. Hatta evde sütyen takmanıza dahi gerek yok.

Göğüslerinize sütyen takmadığınız zamanlarda masaj yapabilirsiniz. Özellikle duştayken vücudunuzu duş jeli ile yıkadığınızda göğüslerinize masaj yapmayı ihmal etmeyin.

Günün belli saatlerinde sütyenlerinizi mutlaka çıkarın. Ayrıca sütyensiz dolaşmanız göğüsleriniz üzerinde masaj etkisi yapacaktır.   

Yapılan araştırmalara göre kadınların %80’i sütyen alırken dikkatli davranmıyor. Dış görünümümüze gösterdiğimiz özeni, sütyen tercihlerimizde göstermiyoruz. Oysa ki doğru iç çamaşırı seçimi, dış kıyafetlerimizden kat be kat daha önemli. 

Bundan dolayı sütyen satın alırken öncelikle göğüs kafes etrafınızı sıkmayacak sütyenleralmaya özen göstermelisiniz. Göğüs kafesinizi sıkan sütyenler her ne kadar elbise giydiğinizde göğüs dekoltenizi şık gösterse de göğüs sağlığınız açısından oldukça zararlıdır.

Yine sırtınızı sıkmayacak sütyenler almaya gayret etmelisiniz. Bazı sırtınızı beli o kadar sıkar ki çıkardığınızda sırtınızda tahriş yaptığını fark edersiniz. Bundan dolayı sütyen alırken sırt ve göğüslerinizin ölçülerine uygun sütyenler almaya özen göstermelisiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları