Siyah Nokta Oluşumu
Siyah nokta oluşumunun temel sebebi yüzün temiz olmamasıdır. Yüzde bulunan kir ve yıpranmış ölü deri, cildin altında biriken fazla yağ ile birleşince oluşur.

SİYAH NOKTA OLUŞUMU 

Siyah nokta oluşumunun temel sebebi yüzün temiz olmamasıdır. Yüzde bulunan kir ve yıpranmış ölü deri, cildin altında biriken fazla yağ ile birleşince oluşur.

Özellikle ergenlik döneminde sık olarak çıkan siyah noktalar, vücudun yağ oranı arttıkça dzha fazla çıkar. Siyah nokta fark edildikten sonra anında müdahale edilmeli. Fark ettikten sonra düzenli bir şekilde temizlendiği takdirde siyah nokta oluşumu olmaz. Vücuttaki yağ emilir. Ancak buna müdahale edilmezse hızlı bir şekilde yüzün her yerine yayılır. 

Yenilen yiyeceklerde siyah noktayı tetikleyebilir. Bu yüzden dikkat edilmedir yenilenlere. Fazla yağlı besinler tüketilmemelidir. 

Baharattan oldukça uzak durulmalı, sık sık su tüketilmelidir. Bu sular yüzü temizler ve yağ olsa dahi yani cildinizin yapısı yağlı olsa da siyah nokta oluşmaz. Çünkü siyah nokta oluşması için cildin kirli ölü derisi ile derinin altında bulunan yağ birleşince olur. Ama kir olmaz ise yağın olması bir işe yaramaz.

Yemek alışkanlıklarının dışında streste siyah nokta oluşumunu sağlar. Bu yüzden stresten de uzak durmalıyız. 

Bu sivilceye neden olan şeylerin yanı sıra yayılmasına yardımcı etkenlerde vardır. Bunlardan birisi uykusuzluktur. İmkansız gibi gözükse de siyah noktanın yayılmasına neden olur uykusuzluk. Uykusuzluk vücudun dengesini bozacağından dolayı yüzünüzdeki deride bundan nasibini alır ve üretilen her zararlı madde yüze daha çok ulaşır. 

Örneğin hormon ya da yağ bu yüze daha fazla uğrar ve sivilce ve siyah noktanın yayılmasında büyük rol oynar. Yani siyah nokta aynı sivilce gibi aynı nedenlerden dolayı oluşur. Sivilce çıkmaması için neye dikkat ediliyorsa ona dikkat edilmeli. 

Ve yine aynı sivilce gibi patlatıldığında ve çok uğraşıldığında yayılır ve ardında iz bırakır. Kısacası siyah nokta çıkmaması için en çok dikkat edilmesi gereken dönem ergenliktir. Hormon salgısı çok üretildiği için ergenlik yıllarında aşırı sivilce oluşur. 

Yediğimize ve içtiğimize de çok dikkat etmeliyiz. Tuzlu, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Ve en önemlisi yüz daima temiz tutulmalı. Yüz her gün yıkanmalı ve çeşitli temizleme jelleriyle temizlenmeli. Yüz temiz olduğu sürece siyah nokta oluşmaz. Siyah nokta çıktıktan sonrada elenilmemeli, patlatılmaya çalışılmamalı. 

Eğer patlatılırsa yüzde hızla yayılır. Siyah noktanın geçmesi için ise evde basitçe hazırlayacağınız bir karışım dahi geçirebilir. Ya da başvurduğunuz bir cildiye uzmanının yazdığı bir ilaçta kullanılırsa siyah nokta geçecektir. 

Fakat bazı bu tür kremleri kullanan kullanıcılar, bu kremlerin ve ilaçların kullanıldıktan sonra aniden bırakılır ya da aksatılırsa siyah noktanın daha fazla artacağı fikrini savunmaktadır. Bu riski göze almak istemiyorsanız ilaç ya da krem bittiğinde hemen yenisini almakta fayda vardır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları