Siyah Mercimeğin Faydaları Nelerdir?
Siyah mercimek nedir, siyah mercimeğin faydaları nedir sorularının cevaplarını yazdık. Siyah mercimek hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda.

Siyah Mercimeğin Faydaları

Mercimeğin daha fazla türü bilinse de yemeklerde özellikle yeşil, sarı ve kırmızı renkleri yaygınlıkla kullanılıyor. Bu üç mercimek türünün dışında oldukça şifalı olan ve bu üçünden daha az bilinen bir mercimek türü de siyah mercimek. Rengi ile görenleri şaşırtsa da faydaları saymakla bitmiyor. 

Türkiye’de neredeyse her evde bulunan yeşil, kırmızı ve sarı mercimek yine halktan birilerine sorulduğu zaman bu üç renkle anılıyor. Ülkemizde her ne kadar bu üç mercimek fazla tüketilip siyah mercimek az bilinse de dünyada yaygın olan mercimek çeşidi siyah mercimek olmaktadır. Siyah mercimeğin bir diğer adı da “Beluga mercimeği” olarak anılmaktadır. 

                                Image

Yaygınlıkla yemeklerde kullanılan ve en çok bilinen kırmızı mercimeğin aksine tanelerinin boyutu daha küçük fakat tat olarak daha sert bir tada sahiptir. 

Diğer ülkelerde en çok kullanılan mercimek türü olan bu mercimeğin bulunması da en az diğerleri kadar kolay. Hem ülkemizde hem dünyanın dört bir yanında yetişen siyah mercimeğin faydaları boyuna oranla kat kat fazla. Besin değeri ve içeriğindeki yararları saymakla bitmeyecek türden. Özellikle son birkaç yıldır ülkemizde ve diğer ülkelerde siyah mercimeğin faydaları araştırıldığında diğer mercimeklere oranla içeriğinde daha fazla besin değeri bulunduğu ortaya çıkmıştır. 

Kilo almak istemeyen kişilerin gönül rahatlığı ile yiyebileceği bir besin türüdür. İçerisindeki bol lif sayesinde kişileri doymadan kilo almaya sürüklememektedir. Aksine doyurduğu halde bol lifli yapısı ile kilo alımını minimum düzeyde tutmaktadır. Bu nedenle diyet yapan ya da kilosunu korumak isteyen kişiler için idealdir. 

                                                Image

Kanserin alınabilecek önlemleri arasında siyah mercimek tüketimi bulunmaktadır. İçeriği ile kanseri önlediği bilinmektedir. Kalp damar hastalıklarına iyi gelen siyah mercimek özellikle de kalp kapakçıklarında sorun olanlar için ideal bir besindir. 

Gençleşmek isteyen kişiler için de birebirdir. İçeriğinde bol antioksidan bulundurması ile yaşlanma karşıtıdır ve kişileri gençleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. 

Şeker hastalarının rahatlıkla yiyebileceği bir besin olan siyah mercimeğin çeşitli yemek türleri vardır. Kansızlık problemi olanlara önerilen bu besin, enerji de vermektedir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları