Saç Bakımı İçin Altın Kurallar
Saç bakımı hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız altın kuralları sizler için derledik.

Saç Bakımı İçin Altın Kurallar

Saçlar dış görünüşün en önemli unsurudur. Bakımlı ve alımlı saçlar karşımızdakileri etkilemekle kalmaz özgüvenimizi de arttırır. Bu durum iletişim gücümüzü ve sosyal başarımızı arttırır. Peki bu kadar önemli olan saçlarımızın bakımını nasıl yapmalıyız? Saç bakımı için altın kurallar konusuna geçmeden hatalı bakımlara dikkat çekelim. 

Saç Bakımında Yapılan Hatalar 

Islak saçları yüksek derecede kurutmayın. Hatta saclarınızı yüksek derecede yıkamanız bile saçınıza zarar verebilir. Islak saçlar yumuşak havlular ve düşük derecede makineyle kurulanır. Saçlar ıslak iken daha kırılgandır. 

Saçınıza çok fazla saç jölesi, saç boyası ve renk açıcı gibi kimyasalları uygulamayın. Çok fazla saçınızı yıkamakta zararlıdır. Kimyasallar saçları zamanla zayıflatır ve kırılmasına sebep olur. Topuz ve atkuyruğu gibi saçların gergin taranması da saçlara zarar verir. Bu şekillerde gerginleştirilen saçlar kökünden çıkabilir.

Yukarıda yapılan yanlışları saydıktan sonra şimdi saç bakımı için altın kurallar konusuna geçelim. En önemli madde şampuanın olabildiğince doğal bir ürün olmasıdır. Aldığımız ürünün içeriği kontrol edilmelidir. Her gün saçların şampuanlanması saça zarar verir. 

Zaman zaman elma sirkesi ile saçlarınızı yıkarsanız daha parlak saçlara kavuşursunuz. Saçlarınızı saç kılından üretilen fırçalarla ve yumuşak şekilde yavaşça taramalısınız.

Saç Bakımı İçin Beslenmenin Önemi

Saç bakımı için altın kurallaranlatılırken beslenme atlanamaz. Saçların ihtiyaç duyduğu besinler alınmaz ise bakım hiçbir işe yaramaz. Öncelikle folik asit içeren portakal, karpuz ve çilek gibi meyveler tüketilmeli. 

Diyet yaparken uzak durduğumuz unlu ürünler ile et ve süt gibi proteinlerin tamamen terk edilmesi de saçlara zarar verir ve dökülmelere sebep olur. Demir eksikliğinin de karakteristik belirtisi saçların dökülmesidir. Yeşil yapraklı sebzeler de saç dökülmesini engeller.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları