Meyve Kabukları ile Cildinizi Şımartın
Cildinden memnun olmayan kadınlar, zamanla öz güveni düşük, mutsuz bireylere dönüşebilmektedir. Meyve kabuklarıyla cildinize bakım yapmak mümkün. Peki nasıl? Gelin görelim.

Meyve Kabuklarının Faydaları Nelerdir?

Pek çok kişinin savunduğu bir hipoteze göre meyvenin asıl vitamini kabuğundadır. Büyük bir çoğunluğun bu bilgiyi onaylaması ile meyve kabukları yenilebilecek olan meyveler kabuğu ile yenilmektedir. 

Bazı meyvelerin sert kabuğu ve acı tadı yenilmesine engel olur fakat onlar da belli bir miktar vitamini bünyesinde taşımaktadır. Buna çare olarak o meyvelerin kabuklarını kaynatıp yemek ya da kabuklarını bir yemek veya içeceğin içine atmak çözüm olarak önerilebilmektedir. 

Yenildiği zaman vitamin eksikliğini önleyen bu meyve kabukları sadece yenildiğinde değil soyulup cilde sürüldüğünde de olağanüstü faydalar göstermektedir. Cildi yenileyen, doğal  bir parlaklık kazandıran, cilt kusurlarını gideren ve ciltteki yağ dengesini eşitleyen bu meyve kabukları değerlendirilerek hem ucuz hem de doğal bir cilt bakımı yapılabilir. 

                                          Image

Meyve Kabuğu ile Cilt Maskesi

Elma, muz, armut, ayva, mandalina, portakal ve buna benzer meyvelerin kabuklarından vitamin akmaktadır. Cilde sürüldüğü zaman bu kabukların gösterebileceği birçok mucize vardır. Örneğin;

-Elma kabuğu iç tarafı ile yüze sürüldüğü zaman yüzdeki fazla yağı alır. Aşırı miktarda yağlı ya da akneli ciltler için önerilir. 

-Muz kabuğunun cilde parlaklık veren ve cildi yenileyen bir yönü bulunmaktadır. Günde bir adet muzun kabuğunu iç tarafı ile yüze sürmek yüzdeki kuruluğu önler ve bebeksi bir cilt sunar. 

-Armut ve ayva kabukları ince soyulduğu zaman çok fayda etmese de yenildiği zaman cilde sürülmelidir. Doğal peeling görevi görürler. 

-Mandalina ve portakal kabuğu kış dışında bulunmasa da kış için en iyi doğal maske niteliğindedirler. Kabuğun iç tarafı kuru olduğu için direk yüze sürmenin faydası yoktur fakat çok az bir suda kaynatarak hatta belki içine birazda limon sıkarak yüze sürüldüğü zaman siyah noktalara ve sivilcelere iyi gelmektedir. 

-Limon sivilce tedavisinde doğal yollarda en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Limon tamamen kabuk haline gelmeden yani içinde bir miktar limon posası taşırken yüze sürmek sivilceleri yok eder. Eğer cildin üst tabakası kuru ise bu tabakayı yeniler. Bal ile kullanımı önerilir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları