Makyaj Bazı Nedir? Ne İçin kullanılır?
Makyaj bazı, yüze uygulanan makyajın altına sürülür. Bu alt tabaka makyajın dağılmasını, kaymasını ya da makyajın etkisini kaybetmesinin önüne geçer. Bu nedenle makyajın alt tabakasına sıklıkla uygulanır.

MAKYAJ BAZI NEDİR? 

Makyaj bazı, yüze uygulanan makyajın altına sürülür. Bu alt tabaka makyajın dağılmasını, kaymasını ya da makyajın etkisini kaybetmesinin önüne geçer. Bu nedenle makyajın alt tabakasına sıklıkla uygulanır. Özellikle ten rengini yüzün her yerinde eşitlemek ve ciltteki izleri saklamak için kullanılan fondöten ve kapatıcının altına sıklıkla uygulanır. Bunların yanı sıra göz makyajı ve yüzün çeşitli yerlerindeki makyajların da altına uygulanabilen makyaj bazının işlevleri çoktur. 

Makyaj bazı Türkiye’de makyaj alanında son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bundan önceki dönemlerde makyaj bazı ülkede vardı fakat kullanımı yaygın değildi. Genellikle alınıp satılmayan makyaj bazı sosyal medyanın etkisi ve profesyonel makyaj videoları çekimi ile arttı. 

Makyaj bazının alınıp satılmasının en büyük sebeplerinden biri de makyaj bazının Youtube, İnstagram ve bunlara benzer sosyal medya hesaplarında çıkan bir akım ile kişilerin profesyonel makyaj videosu çekimi ile başlamış bulunmaktadır. 

MAKYAJ BAZININ ZARARLARI VAR MIDIR?

Hızla yayılan ve her geçen gün başka kişiler tarafından da kullanılmaya başlanan makyaj bazının zararları oldukça büyüktür. Her kimyasalın ve makyaj malzemesinin kendi çapında zararı olsa da makyaj bazının zararları işlevinin yanında oldukça büyük olmaktadır. 

Makyaj bazı ciltte bulunan cilt kusurlarının iz bırakmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle kişilerde sivilce izi ve benzeri izler artmaktadır. 

Makyaj bazı cildin altına emilerek orada depolanmaktadır. Bu da cilt hastalıklarına ve cilt kanserine sebep olmaktadır. 

Makyaj bazı, makyaj temizleme suyu ile tam anlamda giderilmez. Bu da makyaj bazının kişinin cildine fazla miktarda zarar vermesine neden olur. 

MAKYAJ BAZININ ZARARLARINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILABİLİR? 

Makyaj bazını hiç kullanmamak en iyisidir. Profesyonel makyaj gibi konularda kullanımı gerekse de günlük makyajda fondöten yeterince yedirildikten sonra makyaj bazına gerek kalmamaktadır. 

Makyaj bazı kullanımı en aza düşürülmelidir. Kullanıldığı takdirde makyaj temizleme suyu ile güzelce çıkarılmalıdır. Bu sayede makyaj bazının zararları bayanlar için en aza indirilebilecektir. Makyaj bazı kullanımı yerine bayanlar traş köpüğünü yedirerek de az miktarda kullanabilir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları