Keratin Nedir? Faydaları Nelerdir?
Keratin nedir, keratinin faydaları nelerdir, keratin nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Keratin Nedir?

Saç konusunda özellikle bayanların sıklıkla duyduğu keratin saçın ana maddesidir. Keratin, saçın canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir maddedir. Saçlar keratin eksikliğinde mat ve cansız görünürler. Bunun nedeni de saçların ana maddesinin keratin oluşudur. Keratinin temel görevi saçı daha canlı, parlak ve sağlıklı göstermek olduğundan keratin eksikliğinde saç bu üç maddeden yoksun kalır. 

Keratin sadece saçta bulunmaz. Genelde kendini hızla yenileyebilen vücut alanlarından saç, deri ve tırnakta bulunur. Buradaki görevi protein ihtiyacını karşılamaktır. Yani keratinin temel görevi protein ihtiyacını karşılamaktır. 

Keratin canlıların farklı vücut bölümlerinde bulunabilir durumda olsa da en çok saçta bulunur. Hatta saçın yüzde yetmiş ikisini kapsamaktadır. 

Keratin proteini sülfür gibi maddeler ile birleşerek saçın yapısını oluşturur. Saçlara özellikle şekil veren şey proteindir. Protein, saçın şekil almasını ve yumuşak olmasını sağlar. Bu nedenle keratin saç için önemlidir. Saç tellerinin esnekliği de proteine bağlıdır. 

Keratin eksikliğinde saç telleri kırılır. Tüm saç zarar görür. Tüm saç telleri yine aynı şekilde incelir. Sağlıklı olan saç kalın saç olduğu için ince telli saç çabuk zarar görür ve her türlü uygulamadan daha fazla etkilenir. Bu nedenle keratini saça devamlı almak gerekir. Sağlıklı bir saç için keratin olmazsa olmazlardandır. 

Saç dökülmesinden muzdarip olan kişiler keratini vücuduna almalıdırlar. Saç dökülmesi ve çeşitlerinin temel sebebi keratin eksikliğidir. Saç koparak dökülürse ya da herhangi bir sebeple dökülürse bu keratin eksikliğinden kaynaklanabilir. 

Keratin saçın koruyucu kalkanıdır. Saçın çevresini sararak saç teline herhangi bir zarar gelmesini önler. Saçı yanma ve benzeri olaylardan korur. Bu nedenle yüksek keratinli saç daima daha güzel görünür ve yapılan olaylardan daha az zarar görür. 

Keratin bir protein çeşidi olduğu için yenilen besinler ile de saça keratin sağlanabilir. Kişi proteini bol olan besinler tüketilerek vücuda alınabilir fakat proteini yeterince alamayanlar kozmetik mağazalarında satılan güvenilir keratini saçlarına önerilen şekilde ve düzende uygulayabilmektedirler. Gerek şampuan gerekse bakım kremi olarak keratin yoğunluklu bir saç besleyici seçmek istenilen keratini saça sunar. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları