Kadınlarda Topuk Sertleşmesi Çözümü
Kadınlarda topuk sertleşmesi bir hayli can sıkıcı olabilmektedir. Peki topuk sertleşmesi neden olur, topuk sertleşmesinin tedavisi ve çözümü nedir? Sorularınızın cevapları yazımızda.

Kadınlarda Topuk Sertleşmesi Ve Çözümü ile İlgili Genel Bakış

Ayaklarımızın, vücudumuzun yükünü çeken uzuvlarımızdır. Tüm hayatımız boyunca vücudumuzu kaldırmak zorunda olduğundan yapısında bir takım bozulmalar olabilmektedir. Özellikle sürekli ayakta durması gereken kişiler, ayaklarına gerekli özeni göstermezlerse topuk sertleşmesi ile karşı karşıya kalabilirler. 

Kadınlarda topuk sertleşmesi ve çözümü konusunda ilk olarak sertleşmenin nedenini belirlenmeli ve ona göre çözüm yolları denemek gerekmektedir. Topuklar, yapısı gereği sertleşmeye müsait yerlerdir. Sertleşme ile birlikte topukların deri renginde değişimler ve kopmalar da olabilmektedir. Yaz aylarında giyilen açık uçlu ayakkabılar ya da terlikler sertleşmeyi kolaylaştırmaktadır.

Kadınlarda Topuk Sertleşmesi Ve Çözümü Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlarda topuk sertleşmesi ve çözümü konusunda ilk olarak nedenler üzerinde durmak gerekmektedir. 

Topuk sertleşmesinin başlıca nedenleri:

• Sürekli yük binen ayakları, kendilerini dış etkenlerden korumak için derinin sertleşmesini sağlamaktadır. Fakat bir noktadan sonra sertleşen deriler çatlamaya ve kanamaya neden olabilmektedir. Bazı kişilerde bu durum daha fazla görülebilmektedir.

• Şeker hastalığı olan kişilerde bazı hormon bezlerinin çalışmasında bir takım değişiklikler olmaktadır. Bunun sonucunda terlemede azalma olabilmekte ve azalan terleme sebebiyle ayak topuklarında sertleşme görülmektedir. Bu sertleşmeler çatlaklara da dönüşmektedir.

• Deri hastalıklarına sahip kişilerde görülebilmektedir.

Kadınlarda Topuk Sertleşmesi Ve Çözümü Nelerdir?

Kadınlarda topuk sertleşmesi ve çözümü konusunda kadınlar değişik çözüm yolları denemektedir. Topuk sertleşmesinin çözümü nedeniyle ilgili de olsa bazı genel çözümler de bulunmaktadır. Bu çözüm yolları:

• Öncelikle doktor tavsiyesi aldıktan sonra topuk sertleşmesine iyi gelen kremlerden kullanmak sertleşmeyi gidermektedir. Fakat sertleşme ileri derecede olup çatlak ve kanamalar görünüyorsa mutlaka bir cilt doktoruna başvurmak gerekmektedir.

• Sıcak suyun içinde bekletilen ayak derileri yumuşamaya ve kendini bırakmaya başlayacaktır. Bu yöntemle ayak topukları, ölü derilerden temizlenmelidir. Bunun için topuk taşı kullanılabilir.

• Muzun ezilerek topuklara uygulanması da faydalı uygulamalar arasındadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları