Kadınlarda Ağız Ve Diş Sağlığı
Kadınlarda diş bakımının farklı olduğu dönemler vardır. Çünkü kadınlar ergenlik, menstürasyon, hamilelik ve menapoz gibi dönemlerde farklı hormonların etkisine girmektedir. Bu durum diş sağlığını etkilemektedir.

Kadınlarda Ağız Bakımı

Kadınlarda diş bakımının farklı olduğu dönemler vardır. Çünkü kadınlar ergenlik, menstürasyon, hamilelik ve menapoz gibi dönemlerde farklı hormonların etkisine girmektedir. Bu durum diş sağlığını etkilemektedir. 

Böyle dönemlerde kadınlarda diş bakımı farklı uygulanmalıdır.  Ergenliğe giriş ile birlikte adet dönemlerinde diş etlerinde hassasiyet oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemlerde kızarıklık ya da kanama görülebilmektedir. 

Bu dönemlerde diş bakımına daha fazla önem vermek gerekmektedir. Düzenli fırçalama ve diş sağlığını olumsuz etkileyen yiyeceklerden bu dönemde daha fazla kaçınmak gerekmektedir.

Kadınlarda Diş Bakımı Hamilelik Döneminde Nasıl Olmalıdır?

Kadınlarda diş bakımı hamilelik sürecinde de farklıdır. Hamilelikte annede birçok yeni hormon salgılanmaya başlamaktadır. Bu hormonlar annenin diş sağlığını etkileyebilmektedir. Diş etlerinde kızarıklık, şişme gibi durumlar görülebilir. 

Hamileliğin belli bir dönemine ya da hamilelik sonunda kendiliğinde iyileşecektir. Hamilelikte anne ile birlik bebeğinde diş gelişimi olmaktadır. Bundan dolayı annenin düzenli beslenmesi ve kalsiyum içeren besinlere yönelmesi önemlidir. 

Bebek gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve diğer maddeleri anneden aldığı için annenin bu maddeleri düzgün beslenerek vücuda tekrar vermesi gerekmektedir. Aksi durumda dişler ciddi zarar görebilmektedir.

Kadınlarda Diş Bakımı ve Hamileliğin Etkisi

Kadınlarda diş bakımı hamilelik döneminde mümkün olduğu kadar düzgün yapılmalıdır. Bu süreci diş doktoruna gitmeden atlatmak gerekmektedir. Çünkü bu dönemde diş doktoruna giderek tedavi yaptırılması uygun değildir. 

Vücuda alınacak her madde doğrudan bebeği etkilediği için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Özellikle bebeğin gelişimlerinin bazı dönemlerinde bu risk daha da artmaktadır. 

Bunun dışında hamilelik döneminde anne adayının dişlerinde kırılma ya da değişik durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durum bazı bayanların her hamileliğinde yaşanabilmektedir. Sebebi ise düzgün ve dengeli beslenmemedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları