İleri Yaşlarda Hamilelik
İlerleyen yaşlarda hamile kalma konusunda dikkat edilmesi gerekenler, riskler ve bir takım bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İleri Yaşlarda Hamilelik ve Riskleri

Günümüzde birçok kadın genellikle eğitim ve kariyer yaparken çocuk sahibi olmak için daha fazla bekliyorlar.  Medikal olarak, 35 yaş veya üstü çocuğu olan kadınların ileri anne yaşı olduğu düşünülmektedir; bununla birlikte, 35 yaş ve üzerindeki tüm kadınların % 20'si ilk çocuğuna sahip olmuştur. 

İleri yaşlarda hamilelik ile ilgili altı risk faktörü vardır. Bunlar; doğurganlıkta azalma, düşük, genetik problemler, yüksek tansiyon, ölü doğum ve anne ölümleridir.

İstatistiksel olarak ileri yaşlardaki kadınların doğurganlığı oldukça azdır. Bu, 35 yaş ve üstü kadınların gebe kalma ve çocuk doğurma konusunda daha zorluk yaşadıkları anlamına gelir. Tıbbi olarak harici müdahale ile ancak bu sorunun üstesinden gelebilirler. Ki bunun da birçok riski vardır.

İleri Yaşlarda Hamilelik Riskleri

• Kanama ve yumurtlama prosedürü risklerinden kaynaklanan ölümler,

• Yanlış embriyonun implante edilmesi, yanlış sperm kullanılması veya yanlış yumurtaların kullanılması,

• İleri yaşlarda hamilelik sonucu başvurulan tüp bebek vb. yöntemlerle yapılan uygulamalarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların test edilmemesi,

• Pozitif embriyoların bazı ihmaller neticesinde tahrip olması,

İleri Yaşlarda Hamilelik ve Düşük Riski

İleri yaşlarda hamilelik sürecince karşımıza çıkan bir başka risk unsuru da, 35 yaş ve üstü kadınların düşük yapma olasılıkları daha yüksektir. Bu risk bazen karşımıza ölü doğumlar olarak çıkmaktadır. 40 yaş üzeri kadınlarda, her dört doğumunda bir kez ölü doğumla karşılaşması yüksek bir ihtimaldir.

Son olarak, kadınlar yaşlandıkça gebelik, doğum ve doğum sırasında anne ölümü riski artar. Bazı araştırmalar, 35 yaş ve üstü kadınların, gebelik veya doğum yüzünden ölme olasılıklarının, küçük annelere kıyasla üç kat fazla olabileceğini belirtmiştir. Her şey yaşında güzeldir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları