Gün Boyu Tok Kalmak İçin 15 Öneri
Gün içerisinde çok fazla acıkıyor olabilirsiniz. Yediklerinize dikkat ermeye çalışsanız da git gide daha fazla kilo alıyor olabilirsiniz.

Bunun nedeni vücudunuzu tanımıyor olabileceğiniz gibi, hangi besinlerin kilo aldırdığını bilmemenizden de kaynaklanıyor olabilir. Yapılan araştırmalara göre zayıf kişilerin metabolizması, şişman kişilere göre daha yavaştır.

Zayıflamak için Öneri

Her gün yaktığınız kalorilersizin metabolik hızınıza göre değişkenlik gösterir. Bundan dolayı zayıf kişilerin metabolizması daha yavaştır. Fazla kilolarınız varsa ve bu kiloları veremiyorsanız, metabolizmanızın nasıl çalıştığına bakmanız gerekir. Eğer gün içerisinde yaktığınızdan daha fazla kalori alıyorsanız kilo almanız kaçınılmazdır.

 Saatte aldığınız kalori ne yiyip içtiğinize bağlıyken, saatte harcadığınız kaloride ne yaptığınızla ilgilidir. Örneğin hiç bir şey yapmadan oturuyorsanız, saatte 90 kalori harcarsınız. Bir saat yürüyerek 280 kalori ve 1saat koşarak 750 kalori yakarsınız.

Eğer vücudunuzun tokluk hissini arttırmak istiyorsanız, lif tüketimini arttırmanız gerekecektir. Lif,daha as kalori almanızı sağlayacaktır. Tahıl, meyve, çiğ sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

Tok tutmanın bir başka yolu da protein içerikli gıdalar tüketmektir. Protein içerikli gıdalar, diğerlerine göre daha doyurucudur. Öğünlerinize yumurta, et, tavuk, balık gibi protein açısından zengin gıdalara mutlaka yer vermelisiniz.

Az yağlı peynir, yoğurt ve sütü gün içerisinde tüketerek vücudunuzun tokluk hissini arttırabilirsiniz.

Düşük enerji yoğunluklu yiyecekler daha az kalori vererek iştahınızı azaltacaktır.

Su içeriği fazla olan besinler tüketin. Su içeriği en fazla olan besinler; çorbalar, sebzeler,meyvelerdir. Ana ve ara öğünlerinizde bu besinlere yer verebilirsiniz.

Yemeklerinizi az yağlı olarak tercih edin. Salatalarınız da yap kullanmamaya özen gösterin.

Atıştırmalıklar da abur cubur tüketmek yerine, çantanızda badem bulundurarak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Beyaz ekmek tüketmeyin. Onun yerine tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.

Özellikle akşam yemeklerinde sebze tüketimine ağırlık vermeye çalışın.

Yemeklerinizin yanında mutlaka salata olsun. Böylece erken doyacaksınız.

Yemekten önce mutlaka çorba için. Çorba tokluk hissini arttırdığından dolayı, katı gıdalardan az tüketmenizi sağlayacaktır. Böylece erken doyacaksınız.

Yemeklerinizi yavaş yavaş ve çiğneyerek yiyin. Yapılan araştırmalar midenin 20 dakikada doyduğunu ispatlamıştır. Hızlı yemek yediğinizde çok yemek yiyerek geç doyarsınız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları