Diyete Yardımcı Kilo Verdiren 5 Bitki
Sindirime faydalı olan biberiye, mide ve bağırsakları uyarıp hazmı kolaylaştırır. İdrarı ve bağırsak gazlarını söktürür. Kan dolaşımını güçlendirici, vücudu dinlendirici, hazmettirici, mikropları öldürücü, iltihapları önleyici, damarları büzücü ve kuvvetlendirici, terletici, kramp çözücü, regl halini kuvvetlendirici etkileri vardır.

1-BİBERİYE YAPRAĞI

 Sindirime faydalı olan biberiye, mide ve bağırsakları uyarıp hazmı kolaylaştırır. İdrarı ve bağırsak gazlarını söktürür. 

Kan dolaşımını güçlendirici, vücudu dinlendirici, hazmettirici, mikropları öldürücü, iltihapları önleyici, damarları büzücü ve kuvvetlendirici, terletici, kramp çözücü, regl halini kuvvetlendirici etkileri vardır.

Ayrıca cinsel gücü artırdığı iddia edilmiştir.  Biberiyenin taze ya da kurutulmuşunun çay olarak hazırlanarak tüketilmesi iştahı keserek kolay kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. 

Ayrıca yapraklarından elde edilen yağın bel ve basen bölgesine uygulanmasıyla incelmeyi hızlandırdığı bilinmektedir. 

Bununla birlikte bayanların kabusu haline gelen selülitlerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır ve bu etkisini göstermesi için selülitli olan bölgeye 10 – 15 dakika süre ile masaj yaparak uygulanmalıdır. 

Hem incelmeye hem de cildin pürüzsüz görünmesinde oldukça etkilidir.

 KULLANIMI:

 Biberiyenin içerdiği antioksidanlar ve vitaminlerden faydalanmak için 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını bir fincan suya atıp kaynatmanız yeterli olacakır.

2-FUNDA YAPRAĞI

o Yağ eritme, kilo verme  özelliği bulunmaktadır. 

o Metabolizmayı hızlandırma özelliğinin de olmasının yanında mide ve bağırsağa faydalıdır.

o Bölgesel yağ eritme konusunda çok etkilidir.

KULLANIMI: Yarım litre kaynamış suyu ocaktan alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atıp 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

3-KARANFİL

Gaz söktürücü,mide bulantısını bastırır,ağız kokusuna yok eder,kusmaları önler.Ayrıca;

• Sindirimi düzene sokar.

• Dişeti hastalıkları tedavisinde kullanılabilmektedir.

• Diş ağrılarını azaltır.

• Şişkinliği alır

• Kusmaya iyi gelir

• Mide bulantısını indirger.

• Güçlü bir antiseptiktir.

• Kan dolaşımını arttırır.

• Sindirim sistemiyle alakalı kanser türlerine karşı korur.

• Anti bakteriyel özelliği vardır.

KULLANIMI: Kurutulmuş 6-7 diş karanfili havanda toz haline gelinceye kadar dövün. İçeceğiniz bardak kadar suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve karanfil tozunu suya atın.

4-KEKİK YAPRAĞI

 Kekik suyu tıpkı biberiye ve sinameki sularında da olduğu gibi vücutta kanda dolaşan fazla yağı tutar ve bunları boşaltım sistemiyle vücuttan atımını sağlayarak yağ yakıcı etki gösterir.            -Aynı zamanda kabızlık giderici bir içecektir. 

-Sindirim sistemini de çalıştırarak hazım sağlar. Bu da metabolizma hızının artması ve kalori harcaması olarak vücudumuza yansıyacaktır. 

KULLANIMI: Kekik çayı hazırlamak için demliğe içeceğiniz bardak kadar su koyup kaynatın. Suyu ocaktan aldıktan sonra 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik atın ve demliğin kapağı kapalı olarak 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

5-KİRAZ SAPI

Kiraz sapı çayının yararları arasında vücutta biriken ödemi atıcı yani ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Bitkisel zayıflama çaylarının bir kısmı metabolizma hızını artırırken bir kısmı ise ödem sökücü etkileri ile kilo kaybı ve zayıflama sağlar.

Kiraz sapı çayı bu iki etkiyi de göstermektedir.Ayrıca tokluk hissi yaratır. Vücudumuzdaki kirli kanı temizler.

Kiraz sapı çayı aynı yeşil çayda olduğu gibi kilo verme özelliğine uygun bir çaydır. Ancak diğer çaylarda ki gibi fazla tüketim yapmamaya özen gösterilmeli, çünkü ender de olsa oluşturabileceği yan etkilerde bulunmaktadır. Genel olarak da idrar söktürücü ve zayıflama etkisi için çok tüketilmektedir.

KULLANIMI: 

500 ml kaynar suya 30 gr kiraz sapı eklenerek 10 dakika kadar demlenmelidir. Hazırlanan çay günde 3 defa aç karnına tüketilmelidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları