Diş Estetiği Nasıl Yapılır
Kadınların en çok kullandığı ve günümüzde popüler olmuş olan diş estetiği, diş beyazlatma gibi konuları sizler için ele aldık. Bilmediğiniz hiçbir şey kalmayacak.

Diş Estetiği

Diş estetiği tedavisi, son zamanlarda yaygınlaşan bir operasyondur. Teknolojisin ilerlemesiyle beraber, diş tedavisi alanında da ilerlemeler yaşandı. Diş sağlığından ziyade, diş estetiği talebi artış gösterdi. Diş estetiği tedavisi, hastaya ve beklentilerine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir diş için estetik dolgu, beyazlatma ve laminate işlemleri yapılırken bazen de tüm dişler için dişleri tutan çene kemikleri, dudakları kapsayan tedaviler uygulanmaktadır. 

Birçok kişi dişlerinde problem olduğunda diş estetiği tedavisine başvururken hiçbir problem olmamasına rağmen diş estetiği tedavisine başvuranlarda oldukça fazladır. 

Diş estetiği tedavisi göreceli bir kavramdır. Aynı sorun bazı kişilerce gayet estetik dururken bazı kişilerde diş hekimine başvurmaktadır. Bundan dolayı diş estetiği tedavisi kişiye özeldir. Her hastaya farklı tedaviler uygulanmaktadır. 

Diş Estetiği Tedavileri

Eğer hastanın durumunda herhangi bir sorun yoksa diş eti tedavisi, diş çekimi, kanal tedavisi, diş dolguları bu sıraya göre uygulanır. Bu işlemlerden sonra diş protezi yapılarak tedavi tamamlanmış olunur. Eğer hastanın ağzında herhangi bir problem kalmamışsa, diş beyazlatma, kompozit gibi tedavilere başlanabilir. Tüm bu işlemleri yaptırdıktan sonra, dişlerinizin bakıma daima muhtaç olduğunu unutmayın. Bundan dolayı dişlerinizin bakımını yapmak amacıyla düzenli olarak fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımına özen göstermelisiniz. Diş estetiği yaptıran hastaların, daha uzun ömürlü kullanım için dişlerine gereken bakımı uygulamaları gerekir. 

Bazı hastalar diş tedavisinde kullanılan porselen ve kompozitlerin ömürlük olduğunu ve hiçbir kötü görünüme sebep vermeyeceğini düşünürler. Fakat bu, yanlış bir kanıdır. Yapılan tüm diş restorasyonları, hastanın kendi dişi ve diş etinden oluşmaktadır. 

Diş estetiği tedavisi en çok diş beyazlatmalarında kullanılmaktadır. Tek bir dişin beyazlatıldığı durumlarda, devital diş beyazlatma uygulanmaktadır. 

Devital beyazlaşmadan önce, beyazlatılacak olan dişin kanal tedavisi teyit edilmelidir. Dişlerin önceden plak ve taşları temizlenmelidir. Dişin arka tarafına beyazlatma için yuva açılır. 

Bu bölgedeki ölü diş dokusu temizlenir. 

Diş Eti tedavisi de diş estetiği açısından oldukça önemlidir. Estetik bir diş, açık pembe renge sahiptir. Şişlik, kızarıklık, kolay kanama gibi problemler tedaviden önce muhakkak düzeltilmelidir. Üst dudak ve dişlerin arasında birer kürdan boşluk olması ideal olandır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları