Dangal Filmi
Yönetmenliğini Nitesh Tiwari’nin üstlendiği bir Hint filmi olan “Dangal” bir çok ülkede vizyona girmesinin ardından Türk izleyicileriyle de buluşacak.

Dangal Filmi Türkiye'de Vizyonda!

FİLMİN KONUSU NEDİR?

Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikâyesini anlatmaktadır. Mahavir Singh Phogat güreşmeyi ve güreş izlemeyi çok seven adeta güreş hayranı bir adamdır. İki kız babası olan bu adam güreş tutkunluğu yüzünden kızlarına da güreşi öğretmeye karar verir. Kızları güreş ile büyür. Büyüdükten sonra da bu alanda yeterince iddialı isimler haline gelirler. 

2010 yılına gelindiğinde Olimpiyat Oyunlarında Hindistan güreş alanında hiç altın madalya kazanamamıştır. O yıl yarışa Mahavir Singh Phogat’ın kızı olan Geeta Phogat da katılır. Olimpiyatlarda Hindistan’ı temsilen katılan ilk kadın güreşçi olan Geeta daha öncesinden güreş konusunda sadece babasından eğitim almış olup hiç profesyonel alanda eğitim almamış, müsabakalara da çıkmamıştır. 

Bunlara rağmen Geeta güreş alanında Hindistan’a altın madalyayı getiren ilk sporcu olmuştur. Aynı sene kardeşi Babita Kumari de gümüş madalyayı kazanmıştır. 

2014 yılında bir sonraki Olimpiyatlarda bu sefer kız kardeşi olan Babita Kumari güreşte altın madalya alarak Hindistan’a dönmüştür. 

Genç kadın güreşçiler sadece güreşte rakipleriyle mücadele etmezler aynı zamanda yetiştikleri toplumdaki insanların kötü sözleri ve kötü davranışlarıyla da mücadele ederler. 

Farklı bir konuyu ele alan bu filmde Hindistan gibi feodalite ve kapitalizmin arasında kalmış bir toplumda kız çocuğu sahibi olmak, özellikle de daha kırsal kesimlerde utanç sebebidir ve çoğu ebeveyn çocuklarını anne karnında öldürür. 

Filmde; bir kız çocuğuna inanıldığı ve başarıya teşvik edildiği zaman neler yapabileceğini gösteriyor. Her çocuğun aynı sevgi ve ilgiyi gördüğü zaman yapamayacağı bir şey olmayacağını vurguluyor. 

 OYUNCU KADROSU

Dangal filminin oyuncu kadrosuna gelecek olursak Aamir Khan dışında dünya çapında ünlü bir oyuncu içermiyor. Şöyle bir göz atmak gerekirse: Aamir Khan, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Saksi Tanwar, Zaira Wasim, Aparshakti Khurana, Suhana Bhatnagar, Ritwik Sahore, Girish Kulkarni, Vivan Bhatena, Hafiz Khan, Badrul Islam, Anurag Arora ve Mahesh Balraj. 

FİLME İLK TEPKİLER NE YÖNDE? 

Filmin ilk gösterimi sabah saat 10.30 sularında Mumbai’de olmuştur. Sinema salonu tıklım tıklım dolmuştur. Filmde Hint filmlerindeki dans ve şarkılar da olmamasına rağmen gösterimi çok fazla olmuştur. 

Mumbai’de ki salonda ilk seans olduğu için izleyen çok olmuştur diye düşünülse de filmin izlenme sayısına bakılınca diğer salonlarda da aynı durumun yaşandığını görmek mümkündür. Tüm dünyada filme ilgi büyüktür. İzleyenlerin çoğu konuyu ve olayları farklı buluyor, aynı zamanda beğeniyorlar. 

Netice itibari ile Dangal, çoğu Hint filminin kıvrak danslarından, şarkılarından uzak olsa da farklı bakış açısı ve konusu ile dikkatleri üzerine çekmiş bir filmdir. Dört gözle Türkiye’de beklenen filmlerin başında gelmektedir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları