Daha Kullanışlı Bir Gardırop İçin Öneriler
Doğru düzenlenmiş bir gardırop elbiseleri daha uzun süre yeni düzenli tutarken aynı zamanda gardırobunuzda yeni alan açarak daha çok elbise sığdırmanıza ve elbiselerinizi kolayca bulmanızı sağlar. Böylece elbiseleriniz daha uzun süre yeni kalır.

Elbiselerin Mevsimlik Saklanması 

Dolaba kaldırdığınız elbiselerin temizliğini kontrol edin. Mevsimi olmayan elbiseleri yıkayıp iyice kurulayın ya da kuru temizlemeye verin sonra da arasına böcek öldürücü ilaç veya naftalin katabilirsiniz. 

Elbiselerin uzun süre temiz kalması ve mikropların ölmesi için üzerlerine karbonat serpin ve yarım saat bekletin ardından elektrik süpürgesi ile karbonatı çekin, böylece derinlemesine temizlik yapmış olacaksınız. Böylece mevsimi olmayan elbiseleri doğru bir şekilde saklamış ve dolabınızda yer açmış olacaksınız.

Elbiselerin Katlanması

Hayatı organize etme konusunda en başarı kitaplardan birinin sahibi olan marie kondo, kitabında konmari ismini verdiği taktikle gardırobunuzu düzenli kullanmak için çok önemli ipuçları veriyor. bunlardan en önemlisi de elbiselerinizi rulo şeklinde katlamak.

 Pantolon, çorap, eşarp, tişört, kazak, iç çamaşırları ikiye katlayın ve rulo şeklinde katlayıp dolabınıza yerleştirin. Böylece aradığınız şeyi hemen bulacak ve elbiselerinizin daha az yer kapladığını, daha az kırıştığını göreceksiniz. 

Elbiselerin Boyutuna ve Rengine Göre Yerleştirilmesi 

Elbiseleri gardıroba yerleştirirken uzun ve ağır olanları bir köşede biriktirin ve sıra ile daha hafif ve kısa olanlara geçiş yapın. Aynı sıralamayı koyu renkten açık renge doğru da yapabilirsiniz. Böylece bulmak istediğiniz kıyafeti daha çabuk bulacaksınız. 

İç Çamaşırların Konumlandırılması

Sutyenlerinizi renklerine ve ya yazlık kışlık gibi kategorilere ayırıp üst üste dolap rafınıza yerleştirebilirsiniz. Boxer, çorap, tayt, külot gibi çamaşırlarınızı da rulo şeklinde katlayıp çekmece organizer olarak satılan plastik organizerlerin farklı bölmelerine ayrı ayrı yerleştirebilirsiniz.

Yünlü Ve Örme Kıyafetlerin Saklanması

Ayrıca bu tür elbiseler yumuşak dokulu olduğu için asmak, elbiselerin esneyip şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bunun için en iyi yöntem katlayıp, renklerine ve boyutlarına göre kategorilere ayırıp saklamaktır.

Doğru Askı Seçimi 

Elbiselerinizi taşıyan askıların doğru yapıda olması önemli. Her askı çeşidi her kıyafet için doğru seçim olmayabilir. Daha ince hafif ve zarif kıyafetler için kumaş askıları, daha ağır ve kaba kıyafetler için daha dayanıklı demir ya da tahta askı kullanmayı unutmayın. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları