Cilt Lekelerine Elveda Deyin
Cilt lekelerinize çözüm arayıp bulamadıysanız; bu yazımızda cilt lekelerini geçiren bütün maskeleri derledik. Cilt lekelerine kesin çözüm için okuyun.

Cilt Lekelerini Geçiren Mükemmel Maskeler

Cilt lekeleri hemen hemen herkesin mustarip olduğu konulardan biridir. Deri üzerinde oluşan çil, doğum lekesi, sivilce lekesi gibi lekelerin nedeni hormonlar olacağı gibi dış etkenler de olabilir. Bu tür lekeler sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte hem sayı olarak artmakta hem de renk olarak koyulaşmaktadırlar. 

Doğanın şifa dağıtan bitkileri vasıtasıyla bu lekelerden kurtulabilir ve evde bulunan malzemeler ile hazırlayacağınız maskeler sayesinde lekelerinize çözüm bulabilirsiniz. Cilt lekelerinizin renginin koyuluğuna ve çokluğuna bağlı olarak maskeleri haftada 2-4 kez uygulayabilirsiniz. Maskeleri temizlerken yüzünüzü önce ılık, sonra soğuk suyla temizlemenizi tavsiye ederiz. 

Son yıkama suyunun soğuk olması, cildinizin sıkılaşması ve gözeneklerinizin kapanması açısından yararlı olacaktır. Ayrıca cilt lekeleri için önerilen ev yapımı doğal maskelerin temel özelliği, asitli meyvelerle peeling etkisi yaratarak lekelerin görünümünü hafifletmeleridir. Bu maskeleri düzenli olarak kullandığınız ve cildinizi güneşten koruduğunuz takdirde lekelerin azaldığını görebilirsiniz.

Bal maskesi:  Yapımı oldukça kolay olan bu maske için gerekli olan malzemeler : 1 çay kaşığı limon ve 2 çay kaşığı bal. Öncelikle bal ve limonu karıştırın ve lekelerin bulunduğu bölgelere yoğunlaşarak tüm yüzünüze hafifçe uygulayın. Cildinize nüfuz etmesi açısından 20 dakika kadar bekleyin ve sonra ılık suyla durulayın. Bu maskede fazla limon kullanmamaya dikkat edin. Çünkü limon cildi beyazlatırken aynı zamanda cildin yağını da alarak cildin kuruyup, kızarmasına hatta tahrişine neden olabilir.

Salatalık maskesi: Yarım salatalığı rendeleyerek  bir bardak yulaf ezmesi ve bir çay kaşığı yoğurt ile karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze özellikle lekeli bölgelere yedirerek uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Keten tohumu maskesi:  Yarım bardak keten tohumunu bir bardak su ile kaynatın. Kaynattığınız karışımı süzün ve ince bir bezi katlayarak karışıma batırın. Lekeli bölgelere maskeyi haftada iki kez uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

Elma sirkesi maskesi: Bir çay kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay  kaşığı normal suyu karıştırıp sabah ve akşam olmak üzere cildinize pamuk yardımıyla kompres yaparak uygulayın.

Havuç maskesi:  Bir kase haşlanmış havuç püresini kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 20 dakika kurumasını bekledikten sonra önce soğuk süt ile daha sonra da soğuk su ile yüzünüzü durulayın.

Saydığımız maskeler hem cildinizi yeniliyor hem de lekelere veda etmenizi sağlıyor. Fakat sadece maske yapmak cilt lekeleri tedavisi için yeterli değildir. Lekelerden korunmak için cildinizin temizliğine özen göstermeli, bol miktarda su tüketmeli, yastık kılıfı ve havlunuzu sık sık değiştirmeli ve güneşe karşı koruyucu önlemler almalısınız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları