Cilt Bakımının Zararları var Mıdır?
Cilt bakımı çoğu bayan ve erkek tarafından cildini yenileyip güzelleştirmek için uzun soluklu uygulanılan bir rutindir. Herkes kendi cilt tipi ve yaşam tarzına göre bir cilt rutini belirler.

Cilt Bakımı Zararlı Olabilmekte Midir? 

Cilt bakımı çoğu bayan ve erkek tarafından cildini yenileyip güzelleştirmek için uzun soluklu uygulanılan bir rutindir. Herkes kendi cilt tipi ve yaşam tarzına göre bir cilt rutini belirler. Cildin ihtiyacına göre temizleyiciler, maskeler, peelingler ve kremler uygulanır. Cildin ihtiyaçları doğrultusunda bunların içeriği değişebilir. 

Herkesin cildi aynı olmadığı için herkese aynı cilt rutinini belirlemek saçmadır. Cilt bakımı rutinini herkes kendi cilt yapısına, cinsiyetine, yaşına, yaşadığı bölgeye ve cildinin ihtiyaçlarına göre yapmalıdır. 

Cilt bakımı her zaman cilt için tam anlamı ile yararlı olmaz. Bazen cilt için zararlı ve yanlış sonuçlar da meydana getirebilmektedir. Cilt bakımı bazı kişilerin cildinde ters etki yaratabilmektedir. Cilde bakım yapmak yerine cildi tahriş edebilmekte ya da cilde zararlı olabilmektedir. 

Cilt Bakımı oldukça hassas olunması gereken bir konudur. Kişi cilt bakımının cildine zarar verdiğini düşündüğü an cilt bakımı yapmayı bırakmalıdır. Bir kere cilt bakımı yüzünden zarar gören cilt, genellikle daha sonra da cilt bakımı yüzünden zarar görebilmektedir. 

Cilt Bakımı Neden Cilde Zarar Verir? 

Cilt bakımının cilde zarar vermesinin çeşitli nedenleri olabilmektedir. İlk neden cildin kimyasallara uygun olmamasıdır. Eğer kimyasal ağırlıklı bir bakım rutini var ise kişi doğal maskeleri arttırmalıdır. 

Cilt bakımının cilde zarar vermesinin ana nedeni kullanılan temizleyiciler, jeller, peelingler ve maskelerin içeriğidir. İçeriğinde çok fazla alkol bulunan cilt bakım ürünleri cildi soyarak tahriş ederler. Bu sebepten cildi zarar gören kişiler cildini alkol ile temizlememelidir. 

Cilt bakımında cilde zarar veren başka bir şeyde cilde fazla yüklenilmesidir. Bakım aşama aşama yapılmalıdır ve gün içinde cilt yorulmamalıdır. 

Cilt bakımı yapılırken sert darbeler ile ovuşturulmamalıdır. Yüze el ile ya da pamuk ile bastırılmamalı aksine nazik hareketler ile cilt ovulmalıdır. 

Cilt bakımı esnasında kullanılan hiçbir ürün ya da uygulanılan adımlarda sorun yoksa kişi cildiyeci ile görüşebilir. Bazen cilt, aniden yapılan bakıma tepki verebilir. Bu gibi durumlarda ilerisinde bakım yapıp yapmayacağını öğrenmek için cildiyeciye başvurmalıdır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları