Cilt Bakımı Sonrası Sivilce Çıkar Mı?
Kişilerin rutin haline getirdiği ya da belli aralıklar ile uyguladığı bir cilt bakımları olabilir. Her cilt tipi için başka yöntemler içeren bakımda kişi kendi cilt tipine, yaşına, cinsiyetine ve cilt problemine uygun bir bakım yolu izlemelidir.

Cilt Bakımından Sonra Sivilce Neden Çıkar?

Kişilerin rutin haline getirdiği ya da belli aralıklar ile uyguladığı bir cilt bakımları olabilir. Her cilt tipi için başka yöntemler içeren bakımda kişi kendi cilt tipine, yaşına, cinsiyetine ve cilt problemine uygun bir bakım yolu izlemelidir. 

Cilt bakımı cildi istenmeyen akne, siyah nokta, yağ bezesi gibi cilt sorunlarından uzak tutmak için yapılır. Yani cilt bakımı cildin sağlığı için bir önlemdir. Bu nedenle cilt bakımını yaparken kişi çok dikkat etmelidir. 

Cilt bakımı her ne kadar ciltteki istenmeyen kusurları engelleme yöntemi olsa da sadece alınabilecek bir önlemdir. Bu nedenle sivilcelerden korunmak için cilt bakımı uygulayan ya da cildin yağ dengesini eşit tutmak için bakım uygulayan kişiler cilt bakımını geçerli bir yol olarak düşünmemelidir. Cilt bakımını doğru yapmanın yanı sıra kişi yediklerine, spor yapmaya, stresten uzak kalmaya ve uyku düzenine de dikkat etmelidir. 

Cilt bakımından sonra kişilerin cildi sivilce çıkarabilmektedir. Bunun nedeni kişinin yanlış cilt bakımı yapmasıdır. Cilt bakımının yanlış yapıldığı ciltte, cilt bu bakıma tepki olarak sivilce çıkarabilmektedir. Kişi cilt yapısını iyi öğrenmelidir. Yağlı cilt için alkollü cilt temizleyiciler kullanılabilirken hassas cilt için kullanılamaz ya da hassas cilde pamuk ve saf su karışımı maddeler ile yapılan maske yeterli olsa da yağlı ya da kuru cilt tipleri için bu maskeler yeterli olmaz. 

Cilt tipini seçmek için cildiyeciden yardım alınabilir çünkü cilt tipini öğrenmek önemli bir iştir. Kişinin cildine yapacağı tüm bakım safhaları cilt tipini öğrendikten sonra gerçekleşebilmektedir. 

Cilt tipine uygun bakım yapıldıktan sonra kişi cilt bakımından sonra sivilce çıkarmanın normal bir olay olabileceğini de kavramalıdır. Kadınlar adet döneminde, fazla stres yaptıklar dönemlerde, uyku düzenini sağlayamayıp uykusuz kaldıkları ya da çok uyudukları dönemde cilt bakımının hemen arkasından bile sivilce çıkarabilmektedir. Bu nedenle tüm bu şartların sağlandığına emin olunmalıdır. Aksi halde sivilce çıkarmak anormal değildir ama bu şartlar sağlanırsa sivilce çıkarma ihtimali en aza düşecektir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları