Çikolotalı Pastalardan Köstebek Pasta Tarifi
Bazı pasta çeşitleri diğerlerine kıyaslandığı zaman halk arasında kişiler tarafından daha yaygın bilinir. Bilinmesinden de ziyade daha yaygın bir şekilde bu pastalar tüketilir. Bu pastalar genellikle çikolatalı ya da kremalı olmaktadır.

KÖSTEBEK PASTA NEDİR? 

Bazı pasta çeşitleri diğerlerine kıyaslandığı zaman halk arasında kişiler tarafından daha yaygın bilinir. Bilinmesinden de ziyade daha yaygın bir şekilde bu pastalar tüketilir. Bu pastalar genellikle çikolatalı ya da kremalı olmaktadır. Önceden şerbetli ve yaygın olan tatlıların yerini günümüzde yavaş yavaş kremalı malzemelerden yapılan, yapımı ve tüketimi kolay pastalar almış durumdadır.

Sıklıkla tercih edilen bir pasta çeşidi de köstebek pastadır. Yaygın kullanımı ile misafir geldiği zaman, brunchlarda ve kişilerin canı kremalı pasta çektiği zaman yapılabilecek olan bu pasta çeşidi oldukça basit ve basitliği ile ters orantılı olarak çok lezzetlidir. 

Köstebek pasta adı ile bütünleşmiş pasta çeşitlerindendir. Görünüm olarak köstebeği andıran bir yapısı bulunmaktadır. İsminin geldiği yer de görüntüsüdür. 

Canı kremalı pasta çekenlerin sıklıkla tercih ettiği bu pasta her yerde kolaylıkla bulunabilir. Dışarıdan pasta veya kek gibi ürünler almayanların üzülmelerine gerek yoktur. Köstebek pastanın malzemeleri rahat bulunabilir ve kolaylıkla yapılabilir. Üstün bir beceri ya da herhangi bir zahmet istemez. 

Köstebek Pasta İçin Gerekenler;

-3 adet yumurta 

-1,5 su bardağı toz şeker

-1 su bardağı yağlı süt

-Yarım su bardağı sıvı yağ

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

-2,5 su bardağı un

-3 yemek kaşığı kakao

Köstebek Pasta Krema Malzemeleri

-5 yemek kaşığı un

-5 su bardağı süt

-2 paket vanilya

-1 paket krem şanti

-Çikolata parçaları

Köstebek Pastanın Arası için; 

-3 adet muz

Köstebek Pasta Nasıl Yapılır

Köstebek pastanın önce keki yapılmalıdır. Yumurta, süt, şeker, vanilya ve kabartma tozu iyice karıştırılır. Daha sonra kakao eklenir. Öncesinden bir tepsi yağlanmalıdır. Sonrasında harç bu tepsiye dökülmeli ve 180 derecede ısıtılan fırına atılmalıdır. 

Pişirilen kek dışarıya çıkarılır ve pasta tabağına alınır. Daha sonra krema yapılır. Krema sık yapıldığı için bilinmektedir. Krema hazırlandıktan sonra kremanın üzerine kakao dökülmelidir. Daha sonrasında pastanın üzerine krema dökülmelidir. 

Bu sayede köstebek pasta hazır olacaktır. Oldukça lezzetli ve yapımı kolay bir pastadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları