Çikolata Kisti Belirtileri ve Tedavisi
Çikolata kisti nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır sorularının cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz.

Çikolata Kisti Tedavisi Mümkün mü?

Rahim boşluğunu saran doku tabakasına endometrium dokusu denir.  Regl dönemlerinde bu dokular parçalanarak dökülmekte ve bu döküntüler adet kanıyla beraber vajinal yolla dışarı atılmaktadır. Bu dokuların rahim dışında vücutta başka bir alanda bulunuyorsa Çikolata kisti hastalığına neden olur. 

Gebe kalamayan kişilerde bu hastalık %40 oranla görülmektedir. Gebe kalabilen kişilerde de bu oran düşük olsa da (%1) görülebilmektedir. Ayrıca genel olarak tüm bayanlarda %5 oranla görülmektedir. Bununla beraber adet sancıları şiddetlidir. Bu bazen dayanılmaz hal alır. 

Çikolata kistinin tedavisi bulunmaktadır. Eğer erken tedavi olunmazsa bu durum kısırlığa sebep olabilir. Ayrıca kişinin düzenli olarak beslenip beslenmemesi de çikolata kistini olumlu veya olumsuz yönde etkiler.

Çikolata kistine sebep olan faktörlere bakacak olursak;  Stres birçok hastalığa sebep olduğu gibi çikolata kistine de sebep olmaktadır. Aynı zamanda genetik faktörler de sebep olabilir. Fakat genellikle neden olduğu durumlar bilinmemektedir. Çikolata kisti olan kişi gecikmeden Kadın Doğum Uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin başlıca belirtisi adet düzensizliği ve sancılı adet ağrılarıdır. Bunların dışında yorgunluk, belde, sırtta, karında ve kasıklarda ağrı, tuvalete gitmek istememe, cinsel ilişki sırasında ağrı, kısırlık çikolata kistinin belirtileridir. 

Tuvalete gitmek istememenin nedeni ise kişi tuvaletini yaparken ağrı çektiğinden dolayı hem tuvalete gitmez hem de yemek yemek istemez. Yemek yiyememekte yorgunluğa neden olur. Ayrıca bu belirtilerden dolayı hastanın depresyona girme olasılığı da oldukça yüksektir.

Çikolata Kisti Patlar mı? Tedavisi Nedir?

Çikolata kisti ani bir darbe alımıyla, cinsel ilişki sırasında, ani yapılan hareketler sonucunda, doktorun muayene ederken karına bası uygulamasıyla patlayabilir. Hastalar bu ağrıyı “Bıçak saplar gibi” bir ağrı olarak tanımlarlar. 

Ateş, mide bulantısı, kusma, şiddetli karın ağrısı görülmektedir. Bu durumda hastanın hastaneye başvurması gerekmektedir. Tanının konması için hastaya ultrason çekilir. Ultrasonda ve yapılacak olan diğer tetkiklerde çikolata kistinin patlamasıyla akan sıvının karın boşluğuna aktığı gözlemlenir. 

Bu sayede de kesin teşhis konulabilir. Hastanın tedavisi için de uygun ilaçla tedaviyle beraber gözlem gerekmektedir. Her hangi bir cerrahi işleme gerek yoktur. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları