Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler
Burun estetiği nedir, nasıl yapılır, yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir, sonrasında neler yapılmalıdır gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Burun Estetiği

Burun estetik ameliyatları, Plastik Cerrahi Uzmanlarının en çok uyguladıkları operasyonlardandır. Son yıllarda hem erkek hem kadınlarda burun ameliyatları sıklıkla yapılmaktadır. Genetik faktörler, geçirilen kazalar ve ergenlik döneminde yaşanan hızlı fizyolojik değişimler burun yapısının değişmesine neden olabilir. 

Burunda yaşanan şekil bozuklukları özellikle kadınların hem öz güven sorunu yaşanmasına hem de psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. Burun estetiği ameliyatları burun şeklini düzelterek, psikolojik sorunları da ortadan kaldırır. 

Burun estetiği ameliyatları, pek çok kişi tarafından görünümün düzelmesi amaçlı yapılsa da solunum problemi yaşanıldığında da başvurulan bir yöntemdir. Burun estetiği ameliyatlarının uygulanması için, 18 yaşına girmiş olmak gerekir. 

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Burun ameliyatından önce sağlığımıza mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı bir uyku, ameliyat süreci yaklaşırken oldukça önemlidir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Örneğin aspirin kullanımı, ameliyatta fazla kanamaya neden olabilir. Bundan dolayı ameliyattan 15 gün önce bu ilaçların kullanımının bırakılması gerekir. Ameliyattan on beş gün önce sigara ve alkol kullanımının durdurulması gerekir. Böylece daha hızlı bir iyileşme süreci geçirirsiniz. Ameliyattan en az 5-6 saat önce su dâhil, hiç bir şey yiyip içilmemelidir. 

Burun ameliyatları, ortalama 45 dakika ile 1.30 saat sürmektedir. Bu ameliyatların büyük kısmı, genel anestezi altında yapılmaktadır. Bir haftadan sonra hemen hemen herkes günlük yaşamına devam etmektedir. 

Burun estetiği ameliyatları; açık teknik ve kapalı teknik kullanılarak yapılmaktadır. Kapalı teknik çok nadir ameliyatlarda kullanılırken, genelde açık teknik kullanılmaktadır. 

Burun Estetiği Ameliyatlarından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Tecrübeli ve işinde iyi olan bir cerrahta ameliyat olmaya özen göstermelisiniz. Tecrübeli bir cerrahın, başarı oranı da yüksektir. Fakat bazı hastalarda ikinci bir revizyon ameliyatı gerekebilir. 

Burun ameliyatı sonrasında ilk birkaç şekilde sırt üstü ve hareket etmeyerek yatmak ödem riskini azaltacaktır. 

Dişlerinizi fırçalarkende, hassas bir şekilde fırçalamanız gerekir. İlk birkaç ay buna dikkat etmelisiniz. 

Kuvvet gerektiren aktivitelerden en az birkaç hafta uzak durmak gerekir. 

İlk birkaç ay boyunca gözlük kullanmamalısınız. Burun kemiğinde ki ağırlık, burun şeklinizin bozulmasına neden olabilir. 

Yüzünüze gelebilecek bir cisim burun şeklinizi bozabilir. Bundan dolayı dışarı çıktığınızda dikkatli olmalı, futbol, basketbol gibi aktivitelere bir süre ara vermelisiniz. 

Deniz, havuz ve saunadan uzak durmalısınız. Burnunuzdaki hassasiyet nedeni ile ödem oluşma riski vardır. 

İlk birkaç hafta çiğnenmesi gereken yiyecekleri tercih etmemeye gayret edin. Mümkünse, çorba vb şeyler tüketin. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları