Besinlerdeki Vitamin Kaybı Nasıl Önlenir?
Birçok besinde, vitamin kaybı yaşanmakta ve almamız gereken vitamini alamamaktayız. Besinlerdeki vitamin kaybı, besinin ısı, ışık ve hava ile temas etmesiyle bir süre sonra oluşur.Fakat sağlığımız için, besinlerde vitamin kaybı oluşmamasına oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Peki, besinlerde vitamin kaybı olmaması ve maksimum fayda alınması için ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle bir besinden gereken vitamini alabilmek için, besini mevsiminde tüketmek oldukça önemlidir.Her besinin ayrı yetişme şartları vardır. Bundan dolayı mevsiminde yetişmeyen besinler gerekli vitamini taşımazlar.

Sebzeler, metal bıçaklarla kesildikleri zaman vitaminlerinin azaldığı araştırmalarca kanıtlanmıştır.Bundan dolayı, sebzeleri mümkünse bıçakla kesmek yerine elinizle kıyın.

Sebze ve etten gereken vitamini alabilmek için, pişirme önerilerine de mutlaka dikkat etmek gerekiyor.Örneğin, bazı besinler suda pişirildiklerinde vitaminini kaybediyor, bazıları ızgarada. Neyi, nerede pişireceğinizi bilerek pişirin.

Hiçbir yemekte yağda kızartma yöntemini uygulamayın. Hem yiyeceklerinizin besin değerini düşürürsünüz, hem de bu kilo almanıza neden olur. Örneğin; patatesi kızartmak yerine haşlamayı ya da fırında kızartmayı tercih edin.

Yemekleri çok uzun süre buharda pişirmekte vitamin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. Bunun için yemekleri mümkün olduğunca az pişirerek hatta bazı sebzeleri çiğ yiyerek tüketin.

Yemekleriniz mümkünse size yetecek kadar olsun. Fazla kalan yemek ısıtıldığında vitamin değeri düşmektedir. Ve yemeklerinizi yemekten önce pişirmiş olmaya özen gösterin.Tekrar tekrar ısıtmayın.

Süt ve süt ürünlerini güneş ve ışık almayacak ortamlardaki saklamaya özen gösterin.

Yemeklerde kullandığınız yağda da oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Hem yağınızı cam şişede saklayın hemde ışık almamasına özen gösterin. Besinlerinizi doğradıktan sonra kaldırıp dinlendirmeyin, hemen tüketmeye gayret edin.

Kabuğu ile tüketilen besinleri, kabukları ile tüketmeye gayret edin.

Kış için muhafaza edeceğiniz besinleri, konserve yerine dondurucuda saklamayı tercih edin. Mevsimi gelincede tüketin. Her besin için, saklama koşulları, doğrama koşulları, pişirme koşulları, muhafaza koşulları farklıdır. Bundan dolayı besinine göre hareket edin. Manavdan, marketten beklemiş meyve ve sebzeler almamaya gayret edin.Mümkünse alış verişinizi günlük yapmaya özen gösterin. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları